Apie viską po truputį

Medieniniai augalai

Tai medžiai ar krūmai, kurių mediena naudojama įvairiose ūkio šakose – statyboje, mašinų ir laivų, baldų, muzikos instrumentų, sporto inventoriaus, dailės dirbinių, degtukų, įvairios taros gamyboje, geležinkelių ir ryšių linijose (pabėgiai, atramos), kasybos pramonėje (sutvirtinamosios atramos), kurui. 90 – 98% absoliučiai sausos medienos masės sudaro ląstelių sienelės. Jų sudėtį sudaro celiuliozė (46-50%), ligninas (20-30%), hemiceliuliozė (23-35%), pentozanai ir heksozanai. Likusią dalį (5-10%) sudaro ląstelėse esančios dervos, rauginės medžiagos, mineralinės medžiagos.

pušynas
pušynas

Platus medienos pritaikymas sąlygoja ir jos gamybą: visoje Žemėje kasmet paruošiama daugiau kaip po 3 milijardus kietmetrių medienos. Lietuvoje miškai užima apie 1/3 visos teritorijos. Kasmet pagaminama apie 3 mln. kietmetrių medienos.
Didžiausią reikšmę pasauliniame ūkyje turi šiaurės platumų vidutinio klimato juostos miškai. Jie užima didelius plotus, be to, juose auga įvairių rūšių medžiai, turintys lengvą ir minkštą medieną. Tropikų miškuose daugumos medžių mediena yra sunki, dėl to turi mažesnę paklausą, nes sunkią medieną pritaikoma sunkiau.
Kaip medieniniai augalai svarbūs tiek spygliuočiai, tiek lapuočiai medžiai. Iš jų paminėtinos pušų, eglių, kėnių, maumedžių, sekvojų, bukų, ąžuolų, beržų, klevų, uosių, liepų, tuopų, gluosnių ir kitų genčių rūšys.
Lietuvoje labiausiai paplitę ir didžiausią ūkinę reikšmę turintys medieniniai augalai yra – paprastoji pušis, paprastoji eglė, paprastasis ąžuolas, plaukuotasis bei karpotasis beržas, baltalksnis, juodalksnis, mažalapė liepa, paprastasis klevas, paprastasis uosis, epušė.

Leave a Reply

Close Menu