Apie viską po truputį

Rauginiai augalai

Rauginiams augalams priskiriami tanidus gaminantys augalai. Priklausomai nuo augalo rūšies tanidų randama medienoje, žievėje, šakniastiebiuose, šaknyse, lapuose, žieduose, vaisiuose. Ta-nidai paprastai kaupiami parenchiminių ląstelių vakuolėse. Jie yra sudėtingi, didelės molekulinės masės daugiaatomių fenolių junginiai. Tanidams būdingas sutraukiantis skonis. Tuo galima įsitikinti, pavyzdžiui, ragaujant neprinokusius obuolius.

ąžuolas - rauginis augalasDaugiausia tanidų sunaudojama odų pramonėje. Odų rauginimas yra vienas iš pagrindinių odų ir kailių apdirbimo procesų. Tanidais veikiant žalią, neišdirbtą odą, odos baltymai ir tanidų molekulės sudaro patvarius junginius. Dėl to odos savybės pasikeičia – oda pasidaro puri, tvirta, atspari temperatūrai, cheminiam bei mikroorganizmų poveikiui. Tanidai taip pat naudojami tekstilės pramonėje, medicinoje, maisto pramonėje ir kitur.

Augalinių tanidų svarbiausia žaliava yra juodosios akacijos žievė, ąžuolo mediena ir žievė. Svarbiausieji Lietuvos rauginiai augalai yra ąžuolas, įvairios gluosnių rūšys eglė, alksniai, Kai kurios rauginių augalų rūšys gana daug tanidų sukaupia šakniastiebiuose, lapuose ar žolėje.

Leave a Reply

Close Menu