Apie viską po truputį

Eteriniai augalai

Eteriniais augalais vadiname augalus sintetinančius eterinius aliejus. Eterinio aliejaus kiekis augale priklauso nuo augalo rūšies, vystymosi fazės, meteorologinių ir kitų svarbių sąlygų, kvapas, koncentracija ir spalva nuolat kinta, tai priklauso nuo paros meto, saulės, temperatūros ir drėgmės poveikio, ir to paties augalo aromatas tai sustiprėja, tai susilpnėja. Daugiausia eterinių aliejų sukaupia šilto klimato augalai. Pasaulyje žinoma apie 3000 eterinių aliejinių augalų, iš jų Lietuvoje virš 100 rūšių.

ievos ziedasEteriniai aliejai yra lakios, įvairios cheminės sudėties medžiagos, dažniausiai sudarytos iš terpenų, alkoholių, aldehidų, esterių ir kitų medžiagų. Dauguma eterinių aliejų, gaunamų iš augalų yra bespalviai, nors kartais pasitaiko ir spalvotų eterinių aliejų. Visi eteriniai aliejai yra specifinio kvapo, aitraus deginančio skonio, gerai tirpsta eteryje, spirite, aliejuje ir įvairiuose riebaluose, o vandenyje beveik netirpsta.

Eteriniai aliejai išskiriami distiliuojant žaliavą vandens garais, ekstraguojant organiniais tirpikliais, mechaniškai. Augalų eterinius aliejus jaučiame kaip kvapus.

Pagrinde augalų eteriniai aliejai naudojami maisto, kosmetikos, parfumerijos pramonėje. aromatinių medžiagų suvartojama parfumerijos, kosmetikos, konditerijos, maisto pramonėje. Eterinių aliejų turintys augalai naudojami mėsos, žuvies, daržovių patiekalams, gėrimams aromatizuoti ir paskaninti.

Dauguma eterinių aliejinių augalų yra medingi, jų nektaras pagerina bičių sunešto medaus kvapą ir skonį.

Maloniai kvepiantys augalai tinkami apželdinimui, jie ne tik skleidžia malonų aromatą, bet ir naikina kenksmingus mikrobus. Nemaža dalis aromatinių augalų tinka ligoms gydyti arba jų profilaktikai, tai mėtos, ramunės, liepų žiedai, ajerai, kmynai ir kiti augalai. Yra eterinių aliejinių augalų, kurių skleidžiamas aromatas netgi kenksmingas žmonėms ir gyvūnams, pavyzdžiui, pakalnučių, ievų žiedų, gailių.

Leave a Reply

Close Menu