Apie viską po truputį

Celiuliozė

Celiuliozė yra didelės molekulinės masės angliavandenis arba kitaip tariant polisacharidas. Celiuliozė nesilydo, kaitinama be oro anglėja, yra atspari tempimui. Netirpsta vandenyje, bet jį gerai įgeria. Augalai celiuliozę sintetina iš paprasčiausių angliavandenių ir yra pagrindinė augalinių ląstelių sienelių sudedamoji dalis.

celiuliozes pluostasCeliuliozė labai paplitusi gamtoje. Daugiau nei pusė organinės anglies žemės paviršiuje yra celiuliozės sudėtyje. Dauguma gyvūnų nesugeba virškinti celiuliozės, tačiau atrajojantys gyvuliai skrandžiuose turi bakterijų, kurių fermentai celiuliozę suskaido.

Iš celiuliozės gaminamas popierius, kartonas, plastmasės, sprogmenys (nitroceliuliozė) ir kiti gaminiai. Iš augalų tokių kaip medvilnė, linai, kanapės ir panašiai, kurių plaušai ilgesni, gaminamas aukščiausios rūšies popierius. Pirmieji tokį popierių pradėjo gaminti senovės kiniečiai. Lietuvoje celiuliozė pradėta Lietuvoje celiuliozė pradėta gaminti 1900 m.Svarbiausi augalai, iš kurių Lietuvoje gaminama celiuliozė, tai: eglė, pušis, sibirinis ir europinis maumedis, epušė, beržas. Celiuliozei gaminti naudojami ir kai kurie žoliniai augalai: nendrės,kviečių, avižų ir miežių šiaudai.

Leave a Reply

Close Menu