Apie viską po truputį

Celiulioziniai augalai

Celiuliozinių augalų audiniuose susikaupia daug techniniam perdirbimui tinkamų pluoštinių ląstelių, kurios įvairių technologijų būdu lengvai atskiriamos nuo balastinių medžiagų ir gaunamas augalinis pluoštas ar celiuliozė. Grynos celiuliozės augaluose neaptinkama. Celiuliozė yra pagrindinis ląstelių sienelių komponentas, kur, be jos, yra ir lignino.

lapo lastelesĮvairiuose augalų audiniuose celiuliozės yra nevienodas kiekis. Daugiausia celiuliozės susikaupia stiebo ir lapų audiniuose. Ypač daug jos yra vilnamedžio pluošte, medienoje, linų, kanapių, dilgėlių pluošte.

Augalų ląsteliena yra vertinga celiuliozės žaliava. Celiuliozės pramonėje cheminiais būdais mediena perdirbama į pluoštines medžiagas, kurios naudojamos popieriaus, kartono, dirbtinio pluošto, įvairių plastmasių gamybai. Gaminant celiuliozę naudojami augalai, kurių medienos plaušai 1 – 5 mm ilgio. Iš linų, kanapių, vilnamedžio ir kitų augalų, kurių plaušai ilgesni gaminamas geriausios rūšies popierius.

Lietuvoje pagrindinė celiuliozės žaliava yra spygliuočių ir lapuočių medžių mediena. Svarbiausieji, iš kurių gaminama celiuliozė, yra: eglė, pušis, sibirinis ir europinis maumedis, epušė, beržas. Celiuliozės pramonėje naudojami ir žoliniai augalai tokie kaip nendrė, kviečiai, avižos, miežiai.

Leave a Reply

Close Menu