Apie viską po truputį

Kelionė į Krokuvą, Karlovy Vary ir Prahą

Veličkos druskų kasyklos veikia jau 700 metų ir įrašytos į UNESCO Pasaulio kultūros paveldo sąrašą. Iškasta tūkstančiai tonų druskos, nutiesta apie 300 km ilgio tunelių. Krokuva – senoji Lenkijos sostinė, dabar – šalies kultūros centras. Miestas vadinamas “mažąja Roma”. Čia yra apie šimtas bažnyčių, seniausias šalyje universitetas; kiekvienais metais vyksta įvairūs muzikos ir teatro festivaliai.

Čekija yra neaukštų kalnų ir aukštumų kraštas. Plotu nedaug didesnė už Lietuvą, neturi išėjimo prie jūros. Čekija – senų tradicijų šalis, garsėjanti knygų leidyba, aukštosiomis mokyklomis, muziejais. Nuo seno ji vadinama “Europos konservatorija”. Čekija turi gilias įvairių pramonės šakų plėtojimo tradicijas. Ir šiandien čia nestinga nagingų ir darbščių meistrų. Todėl visuose šalies miestuose ir miesteliuose atvykusiems siūloma gausybė stiklo, krištolo, porceliano, bižuterijos, avalynės ir dar devynios galybės kitų gaminių.

Anksti ryte arba iš vakaro išvykite iš Lietuvos. Keliaukite per Lenkiją į pietus. Lenkija, didžioji kaimynė, mums yra tarsi “langas” į Europą. Lenkijoje pravažiuosite daug miestų ir miestelių: Augustavą, Lomžą, Varšuvą, Čenstakavą, Katovicus; nuvažiuosite apie 650 km .  Tūkstantmetė šios šalies istorija glaudžiai susijusi su Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste. Antrojo pasaulinio karo metais buvo suniokoti arba visiškai sugriauti beveik visi didieji Lenkijos miestai, ypač sostinė Varšuva (1,8 mln. gyventojų). Miestas po karo atstatytas ir vadinamas atgijusiu “miestu – stebuklu”.

velickos druskos kasyklaAtvažiuokite į Veličkos miestelį prie Krokuvos.  Veličkos druskų kasyklos veikia jau 700 metų ir įrašytos į UNESCO Pasaulio kultūros paveldo sąrašą. Iškasta tūkstančiai tonų druskos, nutiesta apie 300 km ilgio tunelių. Dviejų kilometrų turistinė trasa veda kalnakasių iškirstais požemiais, vandens išplautomis olomis, požeminiais ežerais ir galiausiai – grandioziška, 100 metrų gylyje esanti, Palaimingosios Kingos bažnyčia. Viskas sukurta iš druskos. Seniausios skulptūros siekia XVII a. Laipteliais į gylį nusileidžiama iki 135 m . Temperatūra visada pastovi + 14C . Ekskursija tęsis apie 2-3 val. Su druskos skoniu ant lūpų išvyksite į Krokuvą.  Krokuva – senoji Lenkijos sostinė, dabar – šalies kultūros centras. Miestas vadinamas “mažąja Roma”. Čia yra apie šimtas bažnyčių, seniausias šalyje universitetas; kiekvienais metais vyksta įvairūs muzikos ir teatro festivaliai. Vavelis – tai kalva, kurią karūnuoja gotikinė katedra ir karališkoji pilis. Apsilankykite katedroje, kurioje buvo krikštyti, sutuokti, karūnuoti ir palaidoti žymūs Lietuvos žmonės: Jogaila, Jadvyga, Kazimieras Jogailaitis, A.Mickevičius ir kt. Pakilsite į varpinę, kurioje kabo “stebuklingas” Žygimanto Senojo varpas. Pasivaikščiokite po Karalių rūmų kiemą. XIII a. pranciškonų vienuolyno bažnyčioje pasigrožėite St.Vyspianskio sukurtais langų vitražais. Jaukiame Jogailos universiteto, įkurto 1364 m., kiemelyje prisiminsite šios mokslo šventovės istoriją. Čia mokėsi žymus mokslininkas Kopernikas, studijavo ir dabar studijuoja nemažai studentų iš Lietuvos ir kitų šalių. Centrinė turgaus aikštė – Sukienica pagal dydį ir puošnumą prilyginama Šv.Morkaus aikštei Venecijoje – joje taip pat gausu balandžių, kavinukių ir suvenyrų parduotuvių. Aikštės pakraštyje stovi Šv.Marijos bažnyčia. Būtinai reikia aplankyti šią bažnyčią ir pasigėrėti altoriumi, išskaptuotu dailininko V.Stvošo iš 500 metų senumo liepos. Pavakary išvykite į Čekiją.

Pietvakarinėje Čekijos dalyje – Vidurio ir Pietų Moravija. Moravija – ne vien turizmo kraštas, bet ir pramoninis regionas. Čia kasama akmens anglis. Nors Čekija didžiuojasi savo alumi, tačiau Pietų Moravijoje populiaresnis yra vynas. Gyventojai savo kraštą vadina “saulės ir vyno kraštu“, nes čia auginamos vynuogės, daromas vynas. Kiekvieną rudenį rengiami vyno festivaliai. Senoji Moravijos sostinė – Olomoucas išsaugojo vaizdingą senamiestį, turi senąjį universitetą. Mieste tvyro austriška dvasia, nes iki Pirmojo pasaulinio karo pietvakarinė Čekijos dalis priklausė Habsburgų imperijai.      Pernakvokite viešbutyje prie Olomouc.

Ryte išvykite į Karlovy Vary kurortą, pasaulyje geriau žinomą senuoju pavadinimu – Karlsbadas.  Nuo viduramžių miestas garsėja dvylika karštų mineralinių šaltinių, kurių vanduo naudojamas gydymui. Paties karščiausio šaltinio – Geizerio – vanduo naudojamas ne vien gėrimui, bet ir vonių procedūroms. Jūs turėsite galimybę išsimaudyti atvirame terminiame baseine. Yra sauna, masažo kabinetas. Kurortiniame kalnų miestelyje rasite visas galimybes poilsiui. Paragausite karštųjų versmių vandens, pasivaikščiokite pėsčiųjų takeliais, vinguriuojančiais aplinkinėmis kalvomis. Funikulieriumi pasikelsite į 556 m aukščio Draugystės kalvą pasigėrėti apylinkių panorama. Apžvalginės ekskursijos metu pamatysite pirmąsias kurorto sanatorijas, ištaigingiausius viešbučius, senąją Turgaus aikštę su Maro kolona, barokinę Šv.Magdalenos bažnyčią, Mlynska kolonadą ir Geizerio versmę, trykštančią beveik iš 2 000 m gylio. Laisvu laiku siūlome papietauti, pasimėgauti kurorto ramybe, pasivaikščioti.

prahos aukso gatvePavakary išvykite į Prahą. Vakare klausydamiesi muzikos, grožėsitės spalvų žaisme vandens šokius atliekančiais fontanais. Čia ir pernakvokite.  Ryte ekskursiją pradėkite nuo seniausios Prahos miesto dalies – Senojo bei Naujojo miestų. Būdami senajame mieste, įsitikinsite, kad Praha iki mūsų dienų išsaugojo savo magišką žavesį. Dėl puikiai išsilaikiusio senamiesčio Praha dažnai vadinama “Šiaurės Roma”. Jos architektūroje pasireiškia visų istorinių epochų stiliai, kas rodo, kad miestas turėjo turtingą ir šlovingą praeitį. Turistai paprastai su Praha susipažįsta eidami “karališkuoju keliu” – nuo Parako bokšto iki Šv.Vito katedros. Valdovai, atvykę į Prahą, neturėjo kito kelio, vedančio į pilį. Tuo keliu pražygiuodavo karūnavimo, kitų iškilmių kavalkados. Parako bokštas – tai pagrindiniai vartai į miestą. Vardą gavo XVII a., nes čia buvo laikomas parakas. Nuo bokšto iki Senojo miesto aikštės jus atves Celetna gatvė, išsaugojusi romantišką dvasią. Lankydamasis Prahoje, šioje gatvėje apsistodavo Mocartas. Apsilankysite Naujojo miesto širdy – Vaclavo aikštėje. Prahos centras – Senojo miesto aikštė, buvusi turgaus vieta, aplink kurią kūrėsi miestas. Aikštę supa vaizdingi pasiturinčiųjų namai, puošnios bažnyčios, kilmingųjų rūmai, Rotušė. Bokštas su astronominiu laikrodžiu – turistų smalsumą žadinantis objektas. Kas valandą atsidaro du virš laikrodžio ciferblato esantys langeliai ir pražygiuoja dvylikos apaštalų eisena. Karališkojo kelio tąsa – vingiuota, restoranų, kavinukių, suvenyrų parduotuvėlių nusėta Karlova gatvė, vedanti link Karlovo tilto. Tai vienas įdomiausių Prahos statinių. Tilto puošmena – barokinės šventųjų bei karalių skulptūros. Tiltas skirtas tik pėstiesiems. Čia susirenka turistai iš svečių šalių, dailininkai siūlo savo darbus, muzikantai ir aktoriai rodo mini spektaklius. Paryžius turi Seną, Londonas – Temzę, Praha – Vltavą.

Per Prahą ji nutįsta apie 30 kilometrų, juosiama 19 tiltų. Perėję tiltą, atsidursite dešiniajame Vltavos upės krante. Tai lenktų gatvelių išraizgytas, parkais apsuptas Mala Strana miesto kvartalas. Vaizdingąją Mala Strana mėgo ir mėgsta kultūros, meno, literatūros atstovai. Daugelis šio kvartalo vietų susiję su žymių žmonių biografijomis ir kūryba. Prahos pilis (Pražsky hrad) – svarbiausias čekų nacionalinės kultūros paveldo paminklas. Buvusi princų, karalių rezidencija, dabar čia įsikūrė prezidentūra, Rudolfo II paveikslų galerija, muziejai.
Pilis turi tris kiemus; trečiojo kiemo pradžioje – milžiniška Šv.Vito katedra, kuri buvo statoma 500 metų. Ir netikėtai – spalvingais mažais nameliais nustebinanti Auksinė gatvelė (Zlata ulička), kur buvo apgyvendinti pilies šauliai.

Pavaikščioję po pilies teritoriją, pasigrožėję miesto panorama nuo pilies apžvalgos aikštelių, senaisiais pilies laiptais nusileiskite į Mala Strana. Įsitikinsite, kad grožio šiame mieste daug. Jei tai Jūsų pirmoji kelionė į Prahą, miestas gali šiek tiek apsvaiginti.

Leave a Reply

Close Menu