Apie viską po truputį

Kelionė į Krokuvą ir Slovakiją

Krokuva – senoji Lenkijos sostinė, dabar – šalies kultūros centras. Miestas vadinamas “mažąja Roma”. Čia veikia apie šimtas bažnyčių, seniausias Lenkijos universitetas. Kiekvienais metais vyksta įvairūs muzikos ir teatro festivaliai. Slovakija turistus vilioja kalnais. Čia – Aukštieji ir Žemieji Tatrai, Baltieji Karpatai, Fatrai, Slovakijos Rūdiniai kalnai. Kai kurių kalnų viršūnės siekia per 2 000 m. Žiemą kalnuose slidinėjama, pavasarį ir vasarą kopiama į kalnus.

Anksti ryte arba iš vakaro išvykite iš Lietuvos. Keliausite per Lenkiją. Pravažiuosite daug miestų ir miestelių: Augustavą, Lomžą, Varšuvą, Čenstakavą, Katovicus, Krokuvą; nuvažiuosite apie 650 km. Tūkstantmetė šios šalies istorija glaudžiai susijusi su Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste. Antrojo pasaulinio karo metais buvo suniokoti arba visiškai sugriauti beveik visi didieji Lenkijos miestai, o ypač sostinė Varšuva (1,8 mln. gyventojų). Miestas po karo atstatytas ir vadinamas atgijusiu “miestu – stebuklu”.

velickos druskos kasyklaAtvykite į Veličkos miestelį, esantį netoli Krokuvos – rytuose. Veličkos druskų kasyklos veikia jau 700 metų ir įrašytos į UNESCO Pasaulio kultūros paveldo sąvadą. Iškasta tūkstančiai tonų druskos, nutiesta apie 300 km ilgio tunelių. Dviejų kilometrų turistinė trasa veda kalnakasių iškirstais požemiais, vandens išplautomis olomis, požeminiais ežerais ir galiausiai – grandioziška, 100 metrų gylyje esanti Palaimingosios Kingos bažnyčia. Viskas sukurta iš druskos. Seniausios skulptūros siekia XVII a. Į gylį panirama iki 135 m. Temperatūra visada pastovi + 14C. Ekskursija tęsis apie 1,5 val. Su druskos skoniu ant lūpų išvyksite į Krokuvą.  Krokuva – senoji Lenkijos sostinė, dabar – šalies kultūros centras. Miestas vadinamas “mažąja Roma”. Čia veikia apie šimtas bažnyčių, seniausias Lenkijos universitetas. Kiekvienais metais vyksta įvairūs muzikos ir teatro festivaliai. Vavelis – tai kalva, kurią karūnuoja gotikinė katedra ir karališkoji pilis. Apsilankykite ant Vavelio kalvos pastatytoje katedroje, kurioje buvo krikštyti, sutuokti, karūnuoti ir palaidoti žymūs Lietuvos žmonės: Jogaila, Jadvyga, Kazimieras Jogailaitis, A.Mickevičius ir kt. Pakilsite į varpinę, kurioje kabo “stebuklingas” Žygimanto Senojo varpas. Pasivaikščiosite po Karalių rūmų kiemą. XIII a. pranciškonų vienuolyno bažnyčioje pasigrožėkite St.Vyspianskio sukurtais langų vitražais. Jaukiame Jogailos universiteto, įkurto 1364 m., kiemelyje prisiminkite šios mokslo šventovės istoriją. Čia mokėsi žymus mokslininkas Kopernikas, studijavo ir dabar studijuoja nemažai studentų iš Lietuvos ir kitų šalių.  Centrinė turgaus aikštė Sukienica pagal dydį ir puošnumą prilyginama Šv.Morkaus aikštei Venecijoje – joje taip pat gausu balandžių, kavinukių ir suvenyrų parduotuvių. Aikštės pakraštyje stovi Šv.Marijos bažnyčia. Būtinai reikia aplankyti šią bažnyčią ir pasigėrėti altoriumi, išskaptuotu dailininko V.Stvošo iš 500 metų senumo liepos. Vakare išvykite į Slovakiją, Žemutinius Tatrus. Kelionė netolima, pakeliuj grožėsites Tatrų kalnais ir miškais. Pernakvoti ir keliom dienom apsistoti siūlau Tatranska Lomnica miestelyje. Čia nemažai viešbučių ir kempingų, kursuoja greitasis traukinukas, tad susisiekti su šalia esančiais miesteliais, išgėrus skanaus ir pigaus slovakiško alaus, tikrai nebus sunku.

slovakija demanovo urvaiSlovakija turistus vilioja kalnais. Čia – Aukštieji ir Žemieji Tatrai, Baltieji Karpatai, Fatrai, Slovakijos Rūdiniai kalnai. Kai kurių kalnų viršūnės siekia per 2 000 m. Žiemą kalnuose slidinėjama, pavasarį ir vasarą kopiama į kalnus. Visą dieną praleiskite kalnų prieglobstyje. Žemųjų Tatrų puošmena – 2 024 m aukščio Chopok kalnas. Iš pradžių keltuvais pakilsite į 1600 m aukštį, o likusį atstumą ( 424 m) nueisite pėsčiomis. Abejojate ar verta? – Tikrai. Jei apsistosite Tatranska Lomnica miestelyje, iš jo taip pat galėsite kilti į kalną snieguota viršūne, o kur dar vaizdas visa tai matant, pabudus ryte…

Slovakijoje priskaičiuojama  apie 3 800 urvų. Daugiausia jų yra Slovakijos karste, Aukštuosiuose ir Žemuosiuose Tatruose, Fatruose. Pats didžiausias urvų kompleksas – Demanovo urvai. Jie vieni gražiausių Europoje. Čia išvysite įvairių spalvų ir formų stalagmitus, stalaktitus ir stalagnatus bei požeminius ežerus.  Temperatūra urvuose –  apie +7C. Tikrai rikia šiltų rūbų. Taip pat siūlome apsilankyte vandens atrakcionų parke Tatralandija, kuriame įrengti šeši terminiai baseinai, įvairaus ilgio ir formų nusileidimo takeliai.

Leave a Reply

Close Menu