Apie viską po truputį

Kelionė į Vieną, Bratislavą ir Budapeštą

Austrijos sostinėje Vienoje, kuri užima 415 km² plotą, gyvena 1,5 mln. gyventojų. Viena – architektūros įvairovę atspindintis miestas. Šiame muzikos ir elegancijos mieste gausu muziejų, koncertų ir teatrų salių, todėl Viena vadinama “Europos kultūros perlu”. Slovakija, nusidriekusi nuo Dunojaus iki Tatrų, garsėja gamtos grožiu. Šalis turtinga miškais, ežerais ir upėmis, derlingomis žemėmis, kalnais. Susipažinsite su Slovakijos sostine Bratislava, kuri yra šalies kamputyje, besiribojančiame su Austrija ir Vengrija. Anksčiau Bratislava priklausė Čekijos, Vengrijos, Austrijos karalystėms, Čekoslovakijos respublikai. Tai didžiausias šalies miestas, sostine tapo 1969 m.Vengrija – Vidurio Europos valstybė. 2000 m. minėjo 1000 metų valstybingumo metines. Nors Vengrijoje nėra nei aukštų kalnų (aukščiausia viršūnė Kekešo kalnas – 1 014 m), nei jūros, bet ji yra viena labiausiai lankomų Europos valstybių. Turistus domina šalies kultūra, sostinė Budapeštas, gražuolis Balatonas, skanūs vynai ir, aišku, guliašas! Vengrija – viena ekonomiškai stipriausių valstybių iš postkomunistinių šalių. Budapeštas – didžiausias Vengrijos miestas (2 mln. gyventojų). Įdomus savo istorija, statiniais, kraštovaizdžiu, karštųjų versmių maudyklėmis. Miestas pritraukia daug turistų  tiek žiemą, tiek vasarą. Budapeštas yra pramoninis šalies centras. Čia pagaminama apie 30% šalies pramonės produkcijos: autobusai “Ikarus”, elektrotechnikos įranga “Orion”, moderni medicinos įranga ir vaistai.

viena, wienRyte išvykite iš Lietuvos. Kelionė per Lenkiją, kurioje šakojasi keliai į daugelį Europos valstybių. Lenkijoje pravažiuosite daug miestų ir miestelių: Augustavą, Lomžą, Varšuvą, Čenstakavą, Katovicus; nuvažiuosite apie 650 km . Tarp įvairių šalies regionų skirtumai gana dideli – kuo jūs ir įsitikinsite. Lenkija, didžioji kaimynė, mums yra tarsi “langas” į Europą. Žemėlapyje šalis atrodo kaip plati lyguma. Tik pietuose, pagal Čekijos ir Slovakijos sieną, driekiasi Tatrai, Sudetai ir Beskidai.  Varšuva, turinti per tūkstantį istorinių paminklų, amžių eigoje kelis sykius buvo griaunama ir vėl klestėjo. Dabar į sostinę skverbiasi bankų ir verslo gijos iš viso pasaulio, kyla stiklu tvieskiantys dangoraižiai. Lenkijos – Čekijos pasienio punkte Tešine arba Vidurio ir Pietų Moravijoje raskite nakvynę.

Ryte vykite į Čekijos – Austrijos pasienį, nuo čia iki Vienos – 80 km . Pravažiuosite vieną didžiausių Austrijos federacinių žemių – Žemutinę Austriją. Čia gausu sodų ir vynuogynų, mažų ir tvarkingų, švara spindinčių miestelių. Austrijos sostinės Vienos širdis – Šv.Stepono katedra ir aikštė pritraukia daugybę turistų ir miesto svečių. Pasigrožėti miesto panorama galima iš pietinio katedros bokšto, miestiečių vadinamo “Stefl” (pakylama laipteliais), arba iš šiaurinio bokšto (pakylama liftu). Susipažinus su miesto katedra, pasivaikščiosite jaukiomis Vienos gatvelėmis arba pasivažinėsite karietomis. Hoher Markt aikštės Anker laikrodis supažindins su istorinėmis miesto asmenybėmis. Graben ir Karintijos gatvės atves į žiedinį 4 km ilgio bulvarą – “ringą”, juosiantį visą senamiestį.

bratislavaAplink bulvarą pastatyta apie 800 statinių. Pirmasis čia išaugęs statinys 1867 m . – Vienos Valstybės opera, kuriai vadovavo R.Strausas, G.Maleris, H.von Karajanas. Vienos operoje rengiami labdaros baliai.Austrijos Parlamentas – įspūdingas, neohelenistinio stiliaus statinys. Priešais – teisingumo deivės Atėnės fontanas. Miesto mero rezidencija – Rotušė apsupta gražaus parko. Rotušės aikštėje šurmulys nenutyla nei dieną, nei naktį, nei žiemą, nei vasarą – čia vyksta įvairios parodos, mugės, koncertai. Hofburgo rūmų kompleksas – tai 600 metų Habsburgų imperijos istorija. Rūmų kompleksą sudaro 2600 patalpų. Vienose įsikūrė prezidentūra, kitose – įvairūs muziejai: senovinių muzikos instrumentų, ginklų, etnografijos. Visame pasaulyje yra žinomas Rūmų lobynas (Schatzkammer). Muziejuje sukauptos brangenybės, karališkos regalijos ir sakraliniai reliktai. Pasivaikščiojus po Miesto ir Liaudies arba Rožių parkus, meno mylėtojams siūlome aplankyti Meno istorijos muziejų, kuriame eksponuojami XVI–XVIII a. Europos dailininkų darbai: Rafaelio, Ticiano, Tintoreto, Karavadžio, Briugelio, Rembrandto, J.van Eycko, A.Diurerio ir kt. Egipto ir antikos salėse – mumijos, skulptūros, sarkofagai. Monetų salėje pamatysite apie 500 000 monetų – tai tikras džiaugsmas numizmatams. Laisvu laiku galbūt pasėdėsite kavinėse, kur tiek daug saldumynų, arba pasivaikščiosite senamiesčio gatvėmis. Pavakary išvykite į Bratislavą. Pernakvokite.

budapestas naktiKitą dieną susipažinkite su Slovakijos sostine Bratislava. Miesto simbolis – 85 m aukštyje virš Dunojaus iškilusi pilis. Pilyje veikia Slovakijos nacionalinis muziejus. XIV a. pastatytoje Šv.Martyno katedroje buvo karūnuoti 11 Vengrijos karalių. Atokvėpio valandėlę pasidairykite po pagrindinę miesto aikštę, kurią supa istoriniai statiniai, kavinukės, suvenyrų parduotuvės. Aikštės centre – riterio Rolando fontanas. Jei pavyks, aikštėje prie suoliuko sutiksite net Prancūzijos imperatorių Napoleoną… Išvykite į trečiąją sostinę prie Dunojaus – Budapeštą.  Atvykus vakare siūlyčiau iškylą laivu Dunojaus upe.

Budapešte savo vandenis plukdo didžiausia Vakarų Europos upė – Dunojus. Upė miestą dalija į dvi dalis: kalvotą Budą ir lygumoje išsidėsčiusį Peštą. Pirmiausia aplankysite seniausią miesto dalį – Budą. Senamiestis tylus ir jaukus. Pavaikščiosite po Budos pusėje įsikūrusių Karališkųjų rūmų teritoriją. Rūmai statėsi XIII-XVIII a., labai nukentėjo Antrojo pasaulinio karo metais. Atstatytuose rūmuose šiuo metu veikia keletas muziejų ir Nacionalinė biblioteka. Aplankysite gotikinę Dievo Motinos bažnyčią, kuri yra Šv.Trejybės aikštėje. Čiabuviai ją vadina Matjašo bažnyčia (pavadinta XV a. valdžiusio karaliaus garbei). Netoliese – Žvejų bastionas, nuo kurio atsiveria nuostabus vaizdas į Peštą. Pasivaikščioję po karališkąją Budą, ekskursiją tęskite visai kitą įvaizdį turinčiame Pešte. Peštas – šiuolaikinis verslo, politikos, pramogų centras. Grožėsitės seniausia Pešto bažnyčia – Belvaroš; neogotikiniais Parlamento rūmais, kurie primena milžinišką gotikinę bažnyčią (juose yra 691 kambarys). Andrašy prospekte – Operos ir baleto teatras; gražus iš išorės, vidus tviska prabanga; sezono metu parodoma iki 90 spektaklių. Didžiausia miesto bažnyčia – Šv.Stepono katedra. Joje telpa apie 8 000 tikinčiųjų. Bažnyčioje saugoma Šv.Stepono, pirmojo Vengrijos karaliaus, ranka. Puikiai laiką praleiskite Varošliget parke. Čia yra Vajdahunyad tvirtovė, Zoologijos sodas, Atrakcionų parkas ir Sečeny maudyklės. Pastarosiose yra įvairios temperatūros uždari ir atviri baseinai. Zoologijos sodas sudomins ne tik gyvūnais ir augmenija – čia yra įdomūs paviljonai, sukurti šiuolaikinių vengrų menininkų. Vaizduojamojo meno muziejus turtingas Egipto, antikos, grafikos, senųjų dailininkų darbų kolekcijomis. Čia atrasite italų (Rafaelio, Ticiano, Tiepoli, Belinio), olandų, vokiečių, prancūzų dailininkų kūrinių. Gausi ispanų kūrinių kolekcija – net septyni El Greco ir penki Gojos paveikslai. XIX-XXa. dailininkų salėje: C.Monet, P.Cezanne, M.Chagal. P.Picasso. O.Kokoschka, H.Toulouse-Lautrec darbai. Modernaus meno muziejuje rengiamos vengrų ir užsienio šiuolaikinių dailininkų fotografijos, tapybos ir grafikos darbų parodos.

Leave a Reply

Close Menu