Apie viską po truputį

Kelionė į Budapeštą ir Krokuvą

Budapeštas – nuostabus ir jaudinantis miestas! Jei detaliau: tai miestas, turintis seną istoriją, tačiau nesustingęs – gyvenimas čia pulsuoja visomis spalvomis. Vakare išvykus iš Lietuvos kitos dienos popietį pasieksite Krokuvą. Kelionė per Lenkiją, kurioje šakojasi keliai į daugelį Europos valstybių. Lenkijoje pravažiuosite daug miestų ir miestelių: Augustavą, Lomžą, Varšuvą, Čenstachovą, Krokuvą; nuvažiuosite apie 650 km . Žemėlapyje Lenkija atrodo kaip plati lyguma. Tik pietuose, pagal Čekijos ir Slovakijos sieną, driekiasi Tatrų, Sudetų ir Beskidų kalnai. Varšuva, turinti per tūkstantį paminklų, amžių eigoje kelis sykius buvo griaunama ir vėl klestėjo. Dabar į sostinę skverbiasi bankų ir verslo gijos iš viso pasaulio, kyla stiklu tvieskiantys dangoraižiai.

Atvykus į Krokuvą, sukite į rytus į Veličkos miestelį. Veličkos druskų kasyklos veikia jau 700 metų ir įrašytos į UNESCO Pasaulinio kultūros paveldo sąvadą. Iškasta tūkstančiai tonų druskos, nutiesta apie 300 km ilgio tunelių. Dviejų kilometrų turistinė trasa veda kalnakasių iškirstais požemiais, vandens išplautomis olomis, požeminiais ežerais ir galiausiai – grandioziška, 100 metrų gylyje esanti Palaimingosios Kingos bažnyčia. Viskas sukurta iš druskos. Seniausios skulptūros siekia XVII a. Į gylį nusileidžiama iki 135 m. Temperatūra visada pastovi +14oC. Ekskursija užtruks apie 2-3 valandas. Su druskos skoniu ant lūpų išvykite į Krokuvą arba jei nėr jėgų, čia paieškokite nakvynės.

velickos drusku kasyklojeKrokuva – senoji Lenkijos sostinė, dabar – šalies kultūros centras. Miestas vadinamas “mažąja Roma”. Čia yra apie 100 bažnyčių, seniausias Lenkijos Jogailos vardo universitetas, kiekvienais metais vyksta įvairūs muzikos ir teatro festivaliai. Vavelis – tai kalva, kurią karūnuoja gotikinė katedra ir karališkoji pilis. Apsilankysite ant Vavelio kalvos pastatytoje katedroje, kurioje buvo krikštyti, sutuokti, karūnuoti ir palaidoti žymūs Lietuvos žmonės: Jogaila, Jadvyga, Kazimieras Jogailaitis, A.Mickevičius ir kt. Pakilsite į varpinę, kurioje kabo “stebuklingas” Žygimanto Senojo varpas. Pasivaikščiosite po Karalių rūmų kiemą. XIII a. pranciškonų vienuolyno bažnyčioje pasigrožėsite St.Vyspianskio sukurtais langų vitražais. Jaukiame Jogailos universiteto, įkurto 1364 m., kiemelyje prisiminsite šios mokslo šventovės istoriją. Čia mokėsi žymus mokslininkas Kopernikas, studijavo ir dabar studijuoja nemažai studentų iš Lietuvos ir kitų šalių. Centrinė turgaus aikštė Sukienica pagal dydį ir puošnumą prilyginama Šv.Morkaus aikštei Venecijoje – joje taip pat gausu balandžių, kavinukių ir suvenyrų parduotuvių. Aikštės pakraštyje stovi Šv.Marijos bažnyčia. Būtinai reikia aplankyti šią bažnyčią ir pasigėrėti altoriumi, išskaptuotu dailininko V.Stvošo iš 500 metų senumo liepos. Pavakary vykite nakvynei į Slovakiją.

Ryte išvykite Vengrijos link. Vengrija – Vidurio Europos valstybė. 2000 m. minėjo 1000 metų valstybingumo metines. Nors Vengrijoje nėra nei aukštų kalnų (aukščiausia viršūnė Kekešo kalnas – 1014 m), nei jūros, bet ji yra viena labiausiai lankomų Europos valstybių. Turistus domina šalies kultūra, sostinė Budapeštas, gražuolis Balatonas, skanūs vynai ir, žinoma, guliašas! Vengrija – viena ekonomiškai stiprų valstybių iš postkomunistinių šalių. Budapeštas – didžiausias Vengrijos miestas (2 mln. gyventojų). Įdomus savo istorija, statiniais, kraštovaizdžiu, karštųjų versmių maudyklėmis. Miestas pritraukia daug turistų tiek žiemą, tiek vasarą. Budapeštas yra pramoninis šalies centras. Čia pagaminama apie 30% šalies pramonės produkcijos: autobusai “Ikarus”, elektrotechnikos įranga “Orion”, moderni medicinos įranga ir vaistai.

vengrijos kempingasBudapešte savo vandenis plukdo didžiausia Vakarų Europos upė – Dunojus. Upė miestą dalija į dvi dalis: kalvotą Budą ir lygumoje išsidėsčiusį Peštą. Atvykę į Budapeštą, pirmiausia aplankysite seniausią miesto dalį – Budą. Senamiestis tylus ir jaukus. Pavaikščiosite po Budos pusėje įsikūrusių Karališkųjų rūmų teritoriją. Rūmai statėsi XIII-XVIII a., labai nukentėjo Antrojo pasaulinio karo metais. Atstatytuose rūmuose šiuo metu veikia keletas muziejų ir Nacionalinė biblioteka. Aplankysite gotikinę Dievo Motinos bažnyčią, kuri yra Šv.Trejybės aikštėje. Čiabuviai ją vadina Matjašo bažnyčia (XV a. valdžiusio karaliaus garbei). Netoliese – Žvejų bastionas, nuo kurio atsiveria nuostabus vaizdas į Peštą. Pasivaikščioję po karališkąją Budą, ekskursiją tęskite visai kitą įvaizdį turinčiame Pešte. Peštas – šiuolaikinis verslo, politikos, pramogų centras. Grožėsitės seniausia Pešto bažnyčia – Belvaroš; neogotikiniais Parlamento rūmais, kurie primena milžinišką gotikinę bažnyčią (juose yra 691 kambarys). Andrašy prospekte – Operos ir baleto teatras; gražus iš išorės, vidus tviska prabanga; sezono metu parodoma iki 90 spektaklių. Didžiausia miesto bažnyčia – Šv.Stepono katedra. Joje telpa apie 8000 tikinčiųjų. Bažnyčioje saugoma Šv.Stepono, pirmojo Vengrijos karaliaus, ranka. Paieškokite nakvynės. Jei spėsite ir norėsite siūlome nakvynę prieš Vyšegradą esančiame kempinge ant aukštos kalvos… Ramybė, žiogų svirpimas ir nuostabus vaizdas į Dunojų tikrai patiks jums.

vengrijos kempingasRytą vykite į Estergomą. Pakeliui aplankykite viduramžių gynybos citadelę – Vyšegrado pilį, įsikūrusią prie įspūdingo Dunojaus vingio. Vyšegrado pilis svarbi vengrams, kaip lietuviams – Gedimino pilis. Pilyje daug amžių buvo saugoma Šv.Stepono, pirmojo Vengrijos karaliaus, karūna (muziejuje pamatysite karūnos ir karališkųjų regalijų kopijas). Pilyje gyveno karaliai ir karalaičiai, vyko “tarptautiniai” karalių susitikimai. Vasarą pilies papėdėje vyksta riterių turnyrai. Sustokite apžiūrėti romėnų gyvenvietės Akvinkum griuvėsius. Akvinkum buvo Romos imperijos Panonijos provincijos centras. Kadaise šiame mieste gyveno 60 000 gyventojų, stovėjo freskomis dekoruoti namai, parduotuvės, šventyklos, amfiteatrai. Estergomas, kaip ir Vyšegradas, kadaise buvo Vengrijos sostinė. Dabar čia atvykstama aplankyti didžiausios ir pagrindinės Vengrijoje Šv.Stepono bazilikos, jos katakombų, bažnytinio lobyno bei Krikščionybės muziejaus. Sustokite Sentendre – Šv.Andriaus mieste, kuris buvo žinomas jau XII a. Dabar – dailininkų Meka. Nemažai jų čia gyvena, kuria ir rengia parodas. Mieste gyvena 22 000 gyventojų, o muziejų – tūkstantis: etnografijos, tapybos, skulptūrų, keramikos, net marcipanų… Laisvu laiku keletą jų galėsite aplankyti. Sentendre – tai ir vyndarių miestas. Tad nepraleiskite progos paskanauti vengriško vyno. Vakare grįžkite į Budapeštą ar į minėtą kempingą. Jei vyksite į Budapeštą, siūlyčiau plaukti garlaiviu Dunojumi ir pasigrožėti vakarinio miesto žiburiais.

Kitą dieną apžiūrėkite Didvyrių aikštę. Puikiai laiką praleisite Varošliget parke. Čia yra Vajdahunyad tvirtovė, Zoologijos sodas, Atrakcionų parkas ir Sečeny maudyklės. Pastarosiose yra įvairios temperatūros uždari ir atviri baseinai. Zoologijos sodas, įkurtas XIX a., sudomins ne tik gyvūnais ir augmenija. Čia yra įdomūs paviljonai, sukurti šiuolaikinių vengrų menininkų. Jei domitės menu, turėsite galimybę rinktis,. Vaizduojamojo meno muziejus turtingas Egipto, antikos, grafikos, senųjų dailininkų darbų kolekcijomis. Čia atrasite italų (Rafaelio, Ticiano, Tiepoli, Belinio), olandų, vokiečių, prancūzų dailininkų kūrinių. Gausi ispanų kūrinių kolekcija – net septyni El Greco ir penki Gojos paveikslai. XIX-XXa. dailininkų salėje: C.Monet, P.Cezanne, M.Chagal. P.Picasso. O.Kokoschka, H.Toulouse-Lautrec darbai. Modernaus meno muziejuje rengiamos vengrų ir užsienio šiuolaikinių dailininkų fotografijos, tapybos ir grafikos darbų parodos. Na ką, jei liko laiko pasukit link Balatono ežero (puiki automagistralė, kelionė tikrai neprailgs), arba prasukite pro Slovakijos Tatrus, apsilankykite Tatranska Lomnica miestelyje, kuriame tikrai turėsite ką veikti keltą dienų.

Leave a Reply

Close Menu