Apie viską po truputį

Kelionė į Italijos Kaprio salą

Anksti ryte išvyksite iš Lietuvos. Kelionė per Lenkiją, per kurią šakojasi keliai į daugelį Europos valstybių. Lenkijoje pravažiuosite daug miestų ir miestelių: Augustavą, Lomžą, Varšuvą, Čenstakavą, Katovicus; nuvažiuosite apie 650  km. Tarp įvairių šalies regionų skirtumai gana dideli – kuo jūs ir įsitikinsite. Lenkija, didžioji kaimynė, mums yra tarsi “langas” į Europą. Žemėlapyje šalis atrodo kaip plati lyguma. Tik pietuose, pagal Čekijos ir Slovakijos sieną, driekiasi Tatrai, Sudetai ir Beskidai. Varšuva, turinti per tūkstantį istorinių paminklų, amžių eigoje kelis sykius buvo griaunama ir vėl klestėjo. Dabar į sostinę skverbiasi bankų ir verslo gijos iš viso pasaulio, kyla stiklu tvieskiantys dangoraižiai.

Pravažiuosite Vidurio ir Pietų Moraviją, esančias  pietvakarinėje Čekijos dalyje. Čekija nuo seno yra išplėtotos pramonės šalis; klesti metalurgijos bei mašinų gamybos pramonė. Pasaulyje gerai vertinami čekų automobiliai ir troleibusai “ŠKODA”.  Moravija – pramoninis regionas. Čia kasama akmens anglis. Senoji Moravijos sostinė – Olomoucas išsaugojo vaizdingą senamiestį, turi senąjį universitetą. Mieste tvyro austriška dvasia, nes iki Pirmojo pasaulinio karo visa pietvakarinė Čekijos dalis priklausė Habsburgų imperijai.  Nors Čekija didžiuojasi savo alumi, tačiau Pietų Moravijoje populiaresnis yra vynas. Moraviečiai savo kraštą vadina “saulės ir vyno kraštu“, nes čia auginamos vynuogės, daromas vynas. Kiekvieną rudenį rengiami vyno festivaliai.  Į Pietų Moravijos centrą – Brno atvyksite vėlai vakare. Tai antras pagal dydį Čekijos miestas, kuriame daug pramonės įmonių, organizuojamos įvairiausios parodos.

Pernakvoję po pusryčių išvykite į Vieną.  Pravažiuosite vieną didžiausių Austrijos federacinių žemių – Žemutinę Austriją. Čia gausu sodų ir vynuogynų, mažų ir tvarkingų, švara spindinčių miestelių. Austrijos sostinėje Vienoje, kuri užima 415 km² plotą, gyvena 1,5 mln. gyventojų. Viena – architektūros įvairovę atspindintis miestas. Šiame muzikos ir elegancijos mieste gausu muziejų, koncertų ir teatrų salių, todėl Viena vadinama “Europos kultūros perlu“.  Miesto širdis – Šv.Stepono katedra ir aikštė pritraukia daugybę turistų ir miesto svečių. Pasigrožėti miesto panorama galima iš katedros pietinio bokšto, miestiečių vadinamo “Stefl” (pakylama laipteliais), arba iš šiaurinio bokšto (pakylama liftu). Susipažinę su miesto katedra, pasivaikščiosite jaukiomis Vienos gatvelėmis ar pasivažinėsite karietomis.  Hoher Markt aikštės Anker laikrodis supažindins su istorinėmis miesto asmenybėmis. Eidami Graben, Karintijos gatvėmis, pateksite į žiedinį 4 km ilgio bulvarą – “ringą”, juosiantį visą senamiestį. Aplink bulvarą pastatyta apie 800 statinių. Pirmasis čia išaugęs statinys 1867 m. – Vienos Valstybės opera, kuriai vadovavo R.Strausas, G.Maleris, H.von Karajanas. Vienos operoje rengiami labdaros baliai. Austrijos Parlamentas – įspūdingas, neohelenistinio stiliaus statinys. Priešais – teisingumo deivės Atėnės fontanas. Miesto mero rezidencija – Rotušė yra apsupta gražaus parko. Rotušės aikštėje šurmulys nenutyla nei dieną, nei naktį, nei žiemą, nei vasarą – čia vyksta įvairios parodos, mugės, koncertai. Hofburgo rūmų kompleksas – tai 600 metų Habsburgų imperijos istorija. Rūmų kompleksą sudaro 2 600 patalpų. Vienose įsikūrė prezidentūra, kitose – įvairūs muziejai: senovinių muzikos instrumentų, ginklų, etnografijos. Visame pasaulyje yra žinomas Rūmų lobynas (Schatzkammer). Muziejuje sukauptos brangenybės, karališkos regalijos ir sakraliniai reliktai. Pasivaikščiosite po Miesto ir Liaudies arba Rožių parkus, aplankysite paminklus W.A.Mocartui ir J.Štrausui.
Jei liks laisvo laiko galėsite pabūti viename ar kitame parke, išgerti gardžios kavos puodelį ar suvalgyti burnoj tirpstantį pyragėlį.

italija senovePo pietų išvykite link Italijos. Vėlai vakare atvykite į  Tarvisio.  Pernakvokite. Vykite į Toskanos sostinę, Renesanso lopšį, šalies kultūros centrą – Florenciją. Šiame mieste gyveno ir kūrė poetai – Dantė ir Petrarka, tapytojai – Leonardas da Vinči, Mikelandželas, Botičelis. Mieste tiek daug aikščių, rūmų, bažnyčių, jog Florencija laikoma muziejumi po atviru dangumi. Svarbiausia miesto įžymybė – Santa Marijos del Fiorės katedra su įspūdingu kupolu ir marmuriniu fasadu. Šalia – dailininko Džioto sukurta varpinė ir Šv.Jono krikštykla su puikiomis bronzinėmis durimis. Dvejas duris iš paauksuotos bronzos kūrė vietinis menininkas L.Giberti; Mikelandželas jas pavadino “Rojaus durimis”. Krikštyklos vidus dekoruotas auksinėmis mozaikomis. Daug šimtmečių miestą valdė bankininkai ir meno mylėtojai Medičiai. Jų valdymo pėdsakai jaučiami visur: Sinjorijos aikštėje esančiuose rūmuose, Šv.Lauryno bažnyčioje. Šioje bažnyčioje buvo laidojami Medičiai. Čia Mikelandželas suprojektavo naująją zakristiją ir sukūrė skulptūras – “Diena”, “Naktis”, “Rytas” ir “Vakaras”, kurias paskyrė Medičiams. Senasis Florencijos tiltas (Ponte Vecchio) – vienintelis nesugriautas Antrojo pasaulinio karo metu. Jau XVI a. ant tilto apsigyveno juvelyrai ir auksakaliai, kurie iki šiol tebestebina nepakartojamais dirbiniais iš aukso ir sidabro. Pasigrožėję miestu, palikite Florenciją ir išvykite į Pizą. Piza, buvęs galingas uostas prie Ligūrijos jūros, turtingas ir nepriklausomas miestas, pasaulyje išgarsėjo pasvirusiu bokštu – ”fizikos stebuklu”. Pizos bokštas, miesto katedra, didžiausia pasaulyje krikštykla, pastatyti stebuklų lauke (Campo dei Miracoli) beveik prieš tūkstantį metų, išliko nepakitę iki mūsų dienų.

Vakarieniaukite Montekatinio kurorte. Montekatinio pirtys buvo žinomos dar Romos imperijos laikais. Jas mėgo Italijos karaliai, Europos aukštuomenė. Ir dabar gydytis nuo skrandžio ir žarnynų ligų atvyksta sergantys iš kitų šalių. Pernakvokite. Po pusryčių vykite į “amžinąjį miestą ant septynių kalvų” – Romą. Tiberio upės krantuose prieš 2755 metus buvo įkurtas vienas seniausių pasaulio miestų –  dabartinė Italijos sostinė Roma. Pragyvenusi daugybę amžių, dažnai vadinama “amžinuoju miestu”, Roma turi ką papasakoti ir parodyti gausiai atvykstantiems turistams. Kiekviename žingsnyje pajusite Antikos dvasią, kuri susimaišo su triukšmu, smogu gatvėse, karščiu ir nenutylančiomis dainomis tiek dieną, tiek naktį. 2000 metais, švenčiant Jubiliejinius metus, į miestą atvyko per 30 mln. turistų ir piligrimų. Piligrimų gausu kiekvienais metais, nes Romoje yra daugybė bažnyčių, anot vietinių gyventojų, – tiek, kiek metuose dienų.  Pabuvokite Vatikane – mažiausioje pasaulio valstybėje, kuri yra Romos viduryje. Vatikanas užima vos 44 ha plotą, gyvena apie 1000 gyventojų, dauguma jų – dvasininkai. Vatikano “galva” yra Romos popiežius – visų katalikų vadovas. Nors Vatikanas yra labai mažas, tačiau turi savo armiją, pašto ženklus, geležinkelį, radijo stotį (transliuojamos radijo laidos ir lietuvių kalba) ir kitus savarankiškai valstybei privalomus atributus. Vatikano pasididžiavimas – Šv.Petro bazilika, laikoma didžiausia ir puošniausia katalikų bažnyčia pasaulyje. Bazilika, pastatyta ant apaštalo Petro kapo, yra viso pasaulio katalikų šventovė. Susipažinę su bazilikos istorija, jos puošniu interjeru, pamatę Mikelandželo “Pietą”, A.Cambio bronzinę Šv.Petro skulptūrą, pasigrožėję gražiais sarkofagais ir kenotafais, nepraleiskite progos pasikelti į bazilikos kupolą ir pasigėrėti Vatikano ir Romos panorama iš 120 m aukščio.

Kitą dieną pratęskite pažintį su Roma ir Vatikanu. Vatikane, Šv.Petro aikštėje, kiekvieną trečiadienį vyksta popiežiaus audiencija. Aikštėje susirenka apie 20 tūkstančių tikinčiųjų iš viso pasaulio, kurie laukia popiežiaus pasveikinimo ir palaiminimo. Galimybė aplankyti Vatikano muziejų. Popiežių sukauptos įvairios antikinės vertybės eksponuojamos  egiptiečių, graikų, etruskų salėse; senųjų ir šiuolaikinių dailininkų sakralinės tapybos darbai – pinakotekoje; gobelenai, žemėlapiai, archyvai ir genialaus dailininko Mikelandželo ištapyta Siksto koplyčia. Senovės architektūros paminklais Romai neprilygsta joks kitas pasaulio miestas. Didžiausią įspūdį palieka senovės Romos laikų statiniai, vienas iš jų – Romos forumas. Šioje aikštėje virė kultūrinis, politinis ir dvasinis gyvenimas; stovėjo didingi pastatai, šventyklos, triumfo arkos. Forumas buvo daug kartų sugriautas, nukentėjo nuo žemės drebėjimo, apaugo žole, dabar atkasinėjamas. Didingą Romos imperijos istoriją mena Koliziejus. Didžiausiame imperijos amfiteatre tilpo apie 50 000 žiūrovų. Čia nuo ankstyvo ryto iki vakaro kaukšėjo ginklai, ūžė įsiaudrinusi minia. Galbūt vaikštinėjant Koliziejuje, jūsų vaizduotėje atgis gladiatorių kautynių aidai… Kapitolijaus kalva buvo svarbi imperijos metu, nes čia stovėjo šventykla Jupiteriui ir Minervai. Svarbi ir dabar, nes čia yra Romos mero būstinė. Cordonata laiptus, aikštę, Kapitolijaus muziejus suprojektavo genialusis Mikelandželas. Geriausiai išsilaikęs antikinis statinys yra Panteonas. Paskirtas visiems dievams, dabar paverstas į Šv.Marijos Kankinių karalienės bažnyčią, stebina sumanaus architekto Apolodoro Damaskiečio architektūriniais sugebėjimais. Romos aikštėse įrengti fontanai, iš kurių trykšta geriamas vanduo – išsigelbėjimas prie kaitrios Pietų saulės nepratusiems turistams. Aplankysite gražiausius fontanus: Trevi fontaną, Keturių upių fontaną Navonos aikštėje.

Ryte išvykite į Sorentino pusiasalį. Kilite į 515 m aukštį, ten, kur kažkada stovėjo Apolono šventykla; ten, kur 529 metais kilo Šv.Benediktas iš Nursijos – kilo, kad liktų amžiams. Įkūręs vienuolyną, čia jis gyveno iki pat mirties, čia ir palaidotas. Pakilę ant Montekasino kalno, prisiliesite prie žemės, kuria vaikščiojo Europos globėjas –  Šv.Benediktas. Užeikite į katedrą, kurioje grigališkus choralus ir mišparus atlieka čia gyvenantys vienuoliai benediktinai. Pavaikščiosite po kiemelius, galbūt įsigysite vienuolyne gaminamų įvairiausių likerių ir žolelių antpilų bei religinių suvenyrų. Išvykite į Neapolį. Kampanija, pietinės Italijos regionas, – gražus, bet vargingas kraštas. Kampanijos sostinė – Neapolis. Miestas mena graikų ir romėnų laikus; jį valdė ir puošė normanai ir frankai, ispanai ir austrai. Šiandien – tai trečias pagal dydį ir 82-as pagal pragyvenimo lygį Italijos miestas.  Aplankykite Plebiscito aikštėje, kurioje vyksta miesto šventės, eitynės ir mitingai, pastatytus XVII a. Karališkuosius rūmus. Rūmuose veikia nacionalinis muziejus ir biblioteka. Naujoji tvirtovė – Anžu dinastijos pilis, pastatyta XIII a. Jos salėse eksponuojamos įvairios meno vertybės. Vykite į Vezuvijaus papėdėje įsikūrusį Pompėjos miestą. Ir Pompėja, ir Herkulanumas (taip pat nukentėjęs 79 m. nuo Vezuvijaus), įsikūrę prie Neapolio įlankos, Kampanijos regione.

Pompėja – miestas–muziejus po atviru dangumi, kurį “užkonservavo” 79 mūsų eros metais išsiveržęs Vezuvijus ir išsaugojo jį ateities kartoms. 80 procentų miesto jau atkasta. Pamatyti vaizdai gniaužia kvapą. Atrodo lyg gyvenimas nutrūko vakar ir beveik niekas per 2000 metų nepasikeitė. Gatvelės grįstos lavos akmenimis, namai dekoruoti freskomis, gausu kepyklų, tavernų, pirčių, teatrų, šventyklų, net viešnamių. Paviljonuose eksponuojami archeologų rasti daiktai: amforos, puodai, seifai. Yra ir žuvusių žmonių kūnų gipsiniai liejiniai. Nors daugelis vertingų ir įdomių daiktų buvo išvogta, tačiau nemažai jų pavyko išsaugoti – juos galima pamatyti daugelyje pasaulio muziejų.

Ryte plaukite laivu į Kaprio salą. Saloje du paplūdimiai – Marina Grande ir Marina Picolla. Ir du miesteliai: Kapris – 100 metrų aukštyje (kelsitės funikulieriumi), Anakapris – tris kartus aukščiau (važiuosite vietiniu autobusu). Kaprio miestelyje pasivaikščiosite po gražų Augusto sodą. Čia yra paminklas revoliucijos vadui Leninui. Akimis ir visomis kitomis priemonėmis fotografuosite salos simbolį – Fariljonų uolas. Verta nuvažiuoti į Anakaprį. Čia yra aukščiausia salos vieta  – 589 m aukščio Saulės kalnas (kelsitės keltuvais). Žymaus švedų gydytojo, filantropo A.Miuntės pastatyta San Mikelės vila. Dabar įrengtas įdomus muziejus. Laisvu laiku galėsite paskanauti saloje gaminamų gėrimų iš citrinų “Limončela”, išsirinkti papuošalų iš koralų ir perlų, pasikvėpinti kvepalais, pagamintais iš čia surinktų žiedų, paragauti jūros gėrybių arba išsimaudyti Marina Grande paplūdimyje. Vakare sgrįžkite į Sorentą. Tai – ne tik kurortas, bet ir svarbus prekybinis bei keleivinis uostas.

Ryte išvykite į San Mariną. Pakeliui, esant galimybei, sustokite paskanauti vietinio vyno. San Marinas – seniausia nepriklausoma valstybė, įkurta IV a. Jai priklauso 8 miestai – pilys, išsidėstę ant Titano kalno. Kalno viršūnėje – sostinė San Marinas, kaip ir valstybė, pavadinta įkūrėjo Marino garbei. Pasivaikščiokite miesto gatvelėmis, aplankykite vieną, o jei turėsite jėgų, ir visas tris gynybines pilis – miesto simbolius. Pasigrožėkite apylinkių vaizdais. Viešint San Marine, sunku atsispirti pagundai ir neužsukti į gausybę mažyčių parduotuvėlių, nes čia visos prekės įvežamos be muito mokesčių.

Paskutinę viešnagės dieną Italijoje praleiskite “mieste ant vandens” – Venecijoje. Miestas – unikalus: įsikūręs ant daugybės salelių, išvagotas kanalų, nusėtas tiltais tilteliais, apstatytas namais ant polių, išgarsintas karnavalų. Į Venecijos centrą – Šv.Morkaus aikštę plauksite laivu kanalais. Pakeliui aplankykite Burano salą. Spalvingumo šiai salai suteikia pakrantėse stovintys ryškiai nudažyti namai. Burano sala garsi nėriniais, kuriais galima pasigrožėti nėrimo mokykloje įsikūrusiame muziejuje. Murano salą, kaip ir Venecijos miestą, sudaro grupė tiltais sujungtų salelių. Nuo XIII a. sala tapo stiklo gamybos centru. Norint apsaugoti Veneciją nuo gaisrų, čia buvo perkeltos visos krosnys, persikėlė ir amatininkai. Iki šiol gaminami įvairūs stiklo dirbiniai: indai, veidrodžiai, karoliai, šviestuvai iš skaidraus bespalvio ar filigraninio matinio, mozaikinio, agatinio stiklo. Šv.Morkaus aikštėje pasitiks pulkas balandžių ir Šv.Morkaus bazilika, kuriai nė vienas neliksite abejingas. Bažnyčios skliautai ir kupolai dekoruoti auksinėmis bizantinėmis mozaikomis, labiau primena ortodoksų nei katalikų bažnyčią. Net altorius dekoruotas auksu ir tūkstančiu brangakmenių. Bazilikoje palaidotas evangelikas Morkus, kurio palaikai IX a. slapta  buvo pargabenti iš Egipto.

Iš 100 m aukščio varpinės pasidairykite po įlanką ir apžvelkite tik 7 km2  plotą užimantį miestą. Palazzo Ducale – Dožų rūmai, kuriuose gyveno ir iš kur valdė Venecijos Respublikos valdžia – dožai (kunigaikščiai). Rūmų apartamentai dekoruoti žymių dailininkų – Veronezės, Ticiano. Atsisveikinkite su Venecija ant Rialto tilto prekybiniame rajone ir išplaukite su viltimi, kad miestas niekada nenugrims į Adrijos jūros vandenis…

Viskas. Keliaukite namo… Jei turite laiko, aplankykit Austrijos Alpes. Vakarinėje Austrijos dalyje link Salzburgo, galite nuvykti į Alpių draustinį, kur su mašina perkopsite virš 3000m stygsančius kalnus. Šiai ekskursijai tikrai prireiks visos dienos… Gerų įspūdžių…

Leave a Reply

Close Menu