Apie viską po truputį

Kelionė į pietų Kroatiją

Kelionė į Pietų Kroatiją – tai galimybė susipažinti su nuostabia šios šalies gamta, gamtos sutvertais stebuklais, turtinga jos istorija, puikiais ir svetingais žmonėmis… Kroatija yra Europos pietryčiuose, išsidėsčiusi prie Adrijos jūros. Žemyninei daliai tenka 56 500 km2, jūrinei – 32 000 km2. Žemėlapyje Kroatijos teritorija primena skrendantį paukštį. Palei Kroatijos krantą išsimėtę 1185 salos, tad ši šalis dar vadinama „krantu su tūkstančiu salų“.

1 DIENA.     Anksti ryte išvykite iš Lietuvos. Pirmoji tranzitinė šalis – Lenkija.  Kelionė per Lenkiją, per kurią šakojasi keliai į daugelį Europos valstybių.  Lenkijoje pravažiuosite daug miestų ir miestelių: Augustavą, Lomžą, Varšuvą, Čenstakavą, Katovicus; nuvažiuosite apie 650  km. Kelias eis per Augustavo miestą, kurį išgarsino XIX a. antroje pusėje pastatytas 102 km ilgio kanalas. Legendomis apdainuota šalies sostinė Varšuva, įsikūrusi abiejuose Vyslos krantuose, yra didžiausias šalies miestas (1,8 mln. gyventojų). Varšuva labai nukentėjo per Antrąjį pasaulinį karą; didelė miesto dalis buvo visiškai sugriauta. Dabar į sostinę skverbiasi bankų ir verslo gijos iš viso pasaulio, kyla stiklu tvieskiantys dangoraižiai. Nuo Varšuvos kelias pasuks link Aukštutinės Silezijos. Niekur Lenkijoje nėra tiek daug naudingųjų iškasenų kaip Silezijos aukštumoje: gausu akmens anglies, sidabro, cinko, švino rūdos. Aukštutinės Silezijos kraštovaizdis – rūkstantys kaminai, daugiaaukščiai namai, įmonės, tankus kelių ir geležinkelių tinklas.

Vakare įvažiuosite į Čekiją.  Čekija yra Europos centre. Šalis garsėja Bohemijos stiklu ir porcelianu, alumi, santechnikos gaminiais, automobiliais, knygų leidyba, aukštosiomis mokyklomis, gausybe muziejų.  Moravija – pramoninis regionas. Čia kasama akmens anglis. Senoji Moravijos sostinė – Olomoucas, išsaugojo vaizdingą senamiestį, turi senąjį universitetą. Mieste tvyro austriška dvasia, nes iki Pirmojo pasaulinio karo pietvakarinė Čekijos dalis priklausė Habsburgų imperijai. Nors Čekija didžiuojasi savo alumi, tačiau Pietų Moravijoje populiaresnis yra vynas.  Moraviečiai savo kraštą vadina “saulės ir vyno kraštu“, nes čia auginamos vynuogės, daromas vynas. Kiekvieną rudenį rengiami vyno festivaliai. Į Pietų Moravijos centrą – Brno atvyksite greičiausiai vėlai vakare.  Moravijos sostinė – Brno, turinti 400 000 gyventojų, yra antras pagal dydį šalies miestas. Čia klesti mašinų, tekstilės pramonė. Apylinkėse daug vyndarių. Mieste iškyla didžiulė Špilbergo pilis – tvirtovė (XIII a.), buvusi ir kalėjimu. Pernakvokite.

2 DIENA.     Po pusryčių išvykite į Austriją. Važiuokite, Žemutine Austrija, kur galėsite grožėtis šio krašto kraštovaizdžiu, kuris nustebins sodų ir vynuogynų gausa, mažais ir tvarkingais, švara spindinčiais miesteliais. Pravažiuosite Austrijos sostinę Vieną, kuri užima 415 km² plotą, gyvena 1,5 mln. gyventojų. Viena – architektūros įvairovę atspindintis miestas. Šiame muzikos ir elegancijos mieste gausu muziejų, koncertų ir teatrų salių, todėl Viena vadinama “Europos kultūros perlu“.

Toliau kelias ves į Štirijos regioną. Aplankysite antrą pagal dydį Austrijos miestą – Gracą, Štirijos provincijos sostinę, įsikūrusią abipus Mur upės. Gracas – 2003 m. Europos kultūros sostinė, o patys miesto gyventojai didžiuojasi, jog jų miestas – Arnoldo Scwarznegerio gimtinė. Gracas – universitetinis miestas, kuriame studijuoja apie 400 000 studentų iš įvairių pasaulio šalių. Mieste yra vienintelis Europoje Džiazo fakultetas. Grace iškyla 123 m aukščio Pilies kalnas, nuo kurio pasigėrėsite miesto panorama, galima pasėdėti kavinėje. Graco miesto vizitine kortelė – laikrodis, vaizduojamas ant suvenyrų. Grace, kaip ir Vilniuje, teišliko vieninteliai miesto vartai – Šv.Pauliaus, prie kurių glaudžiasi tai, kas liko iš buvusi imperatorių rezidencijos,vadinamos Burg.

Išvykite Kroatijos link. Įvažiuosite į Slovėniją, kuri savo grožiu nenusileidžiančia kaimyninėms šalims. Slovėnija – maža, nepriklausoma šalis, turinti apie 2 mln. gyventojų. Ilgus šimtmečius kovojo su užkariautojais, bet išsaugojo savo kalbą, kultūrą, papročius. Pirmasis miestas, kurį pravažiuosite – Mariboras. Tai antras pagal dydį Slovėnijos miestas, svarbus ekonominis ir kultūrinis centras šiaurės vakarų Slovėnijoje. Netoli Mariboro – Slovėnijos kurortas Ptuj, žinomas terminiais baseinais ir puikiais regiono vynais. Slovėnijos šiaurės vakarų regionas –  slidinėtojų rojus; čia – aukščiausias šalyje Triglavo kalnas, esantis Triglavo nacionaliniame parke. Kirsite Julijos Alpes, Dinarų kalnyną. Slovėnai mylinti tvarką tauta. Dauguma gyventojų gyvena miesteliuose ir kaimuose. Slovėnai su didžiule meile puoselėja savo aplinką, sodina begales gėlių, jomis puošia namų balkonus. Vakare atvykite į Kroatiją, pernakvokite Zagrebe ar netoli jo.

Iš ryto vykiote link Plitvice nacionalinio parko. Plitvice nacionalinis parkas – vienas nuostabiausių Kroatijoje gamtos sutvertų stebuklų, saugomas UNESCO. Šiuo metu yra 16 didelių ir mažų ežerų, kurie formavosi daugelį tūkstantmečių, kol atsirado juos jungiančios kaskados, kriokliai bei požeminiai vandens tuneliai. Bendras ežerų ilgis – 8 km. Aukščio skirtumas tarp aukščiausio ir žemiausio ežero – 78 metrai. Skaidriuose ežerų vandenyse gyvena tingūs upėtakiai, kuriems patinka lydėti paežere vaikščiojančius poilsiautojus, tikintis gauti duonos trupinių. Negaudykite – draudžiama.

Parkas yra karstinėje vietovėje, kurioje daug įgriuvų ir olų. Čia galima sutikti įvairių žvėrelių bei vietines meškas. Parke važiuosite traukinuku, eisite pėsčiomis ežerų pakrantėmis bei plauksite laivu didžiausiu Koziak (Ožiuko) ežeru. Čia jūs praleisite mažiausiai 3-4 val. o galbūt ir visą dieną.

Po to vykite Zadaro link, akį džiugins įspūdingi kalnų kraštovaizdžiai. Nakvokite viešbutyje ar kempinge prie Zadaro.

4 DIENA.     Kitą dieną pradėkite ekskursija po vieną seniausių Adrijos pakrantės miestų, įsikūrusį Zadaro pusiasalyje. Zadaras – pagrindinis šiaurės Dalmatijos miestas. Mieste gausu istorinių paminklų iš įvairių laikotarpių. Ilgą laiką (net 400 m.) miestas priklausė Venecijos respublikai, todėl jo architektūroje gausu venecijietiško stiliaus statinių. Zadare buvo atidaryta pirmoji valstybinė mokykla ir įsteigtas pirmasis universitetas Kroatijoje. Zadare išliko ir senojo romėnų forumo likučiai, antikinė kolona ir triumfo arkos fragmentai. Pagrindinė miesto įžymybė –  ant senojo forumo griuvėsių IX a. pastatyta bizantinio stiliaus bažnyčia, kuri XV a. pavadinta Šv.Donato vardu.

Šibenikas, kaip ir visi Adrijos pakrantės miestai, – Venecijos respublikos palikuonis; vadinamas labiausiai akmenuotu Kroatijos miestu. Senamiestyje – raitytos, netaisyklingos viduramžių  laikų gatvelės, įspūdingos senovinės fortifikacijos liekanos. Aplankysite Šv.Jokūbo katedrą, įtrauktą į UNESCO kultūros paveldo sąvadą. Katedroje puikiai dera gotikos ir renesanso elementai, kuriuos čia paliko Dalmatijos, Šiaurės Italijos ir Toskanos architektūros meistrai. Šibenike vyko dideli strateginiai mūšiai su serbais paskutiniajame kare dėl išėjimo į Adrijos jūrą.

Nakvynę pasirinkite čia arba vykite į kurį nors Makarska pakrantės kurortų. Siūlytume daug kur neieškoti o likti Šibenike ir praleisti tikrai romantišką vakarą (ar naktį).

dubrovnikas5 DIENA.     Po pusryčių išvykite į Dubrovniką. Dubrovnikas turtingas savo istorija, nes beveik visą tūkstantį metų buvo Kroatijos suvereniteto oaze.  XV-XVI a. – Dubrovniko aukso amžius. Jau XV a. miestas turėjo 300 laivų ir daugybę prekybinių kolonijų (faktorijų). Jo laivai pasiekdavo Atlanto ir Indijos vandenynus, respublika palaikė prekybinius ryšius netgi su Afrikos valstybėmis. Labiausiai keliautojus į Dubrovniką vilioja kultūros ir istorijos paminklų gausa, turtinga miesto – valstybės istorija. Pažintis su miestu paprastai prasideda iš vakarų pusės ir į senamiestį patenkama pro Pilos vartus, iš viršaus saugomus miesto globėjo Šv.Blažiejaus. Dubrovniko miesto sienos – vienas didžiausių fortifikacinių paminklų Europoje. Siena statyta XI – XVII a., dviejų kilometrų ilgio, sutvirtinta 16 papildomų bokštų ir 3 kampiniais fortais. Nuo jos galima pasižvalgyti po miestą. Aplankysite Pranciškonų vienuolyno bažnyčią ir muziejų su viena iš trijų seniausių Europoje vaistinių (XIV a.). Placa – centrinė miesto gatvė užsibaigianti centrinė aikštė su Rolando kolona, Šv.Blažiejau bažnyčia, Divonos rūmais (Sponza). Kita ne mažiau svarbi aikštė didžiuojasi Kunigaikščio rūmais, kuriuose gyveno Dubrovniko kunigaikštis. Dabar rūmuose turtingas ekspozicijomis Dubrovniko miesto muziejus. Kunigaikščio rūmų kaimynystėje – barokinė XVII-XVIII a. Marijos dangun ėmimo katedra. Jos istorija siejama su Ričardo Liūtaširdžio vardu.

Galbūt Jums pasiseks apsilankyti mieste liepos-rugpjūčio mėn., kada vyksta Dubrovniko vasaros festivalis. Tuo metu daugelis patalpų, atvirų terasų ir aikščių tampa scenomis, kuriose garsūs pasaulio aktoriai vaidina žinomus šalies ir užsienio autorių kūrinius.  Jei važiuosite šiuo metu pasirenkite už paprasto viešbučio kambarį sumokėti apie 150EUR dienai, nes 15km spinduliu tikrai pigiau nerasite.  GPS ne visad rodo teisybę, tad nešvaistykite laiko veltui. Žinokite, tikrai verta šiuos pinigus palikti. Praleisite  nuostabius vakarus Dubrovniko senamiestyje muzikos ir senovės apsuptyje, kitą dieną galėsite išvykti į netoliese esančias salas, pasideginti ar susipažinti su šio krašto senovės istorija. Jūros vanduo vasarą siekia 28 laipsnius šilumos. Tikrai patiks vaikams ir antrąjai pusei.

6 DIENA.     Vykite į Splitą, garsėjantį unikaliu III a. romėnų architektūros paminklu – imperatoriaus Diokletiano rūmais. Tai rūmai, kurie buvo pastatyti imperatoriui, kaip poilsio vila. Neaprėpiamas jos dydis daugelį amžių stebino istorikus ir keliautojus. Rūmus sudarė dešimtys įvairios paskirties statinių, tarp kurių dabar yra išlikusios rūmų sienos, vartai ir bokštai. Dabartinė miesto katedra – buvęs imperatoriaus mauzoliejus, o dabartinė baptisterija – buvusi Jupiterio šventykla. Vėlai vakare atvykite į viešbutį prie Zagrebo.

7 DIENA.     Zagrebas – pagrindinis industrinis ir daugiausiai gyventojų turintis Kroatijos miestas. Ypatingą reikšmę turi tarptautinė Zagrebo rudens mugė, ketvirta pagal dydį pasaulyje, kurioje susirenka gamintojai iš 60-70 šalių. Visus metus mieste organizuojami kultūros bei mokslo renginiai. Kroatijos sostinė – Zagrebas yra padalintas į dvi dalis – aukštutinį ir žemutinį miestus. Senamiestį sudaro dvi dalys – Gradec ir Kaptol.  Kaptol dalyje yra miesto katedra, pradžioje vadinta Šv.Stepono vardu, o vėliau Šv.Mergelės Marijos. Tai didžiausia miesto bažnyčia, talpinanti 5 000 tikinčiųjų. Į Gradec dalį patenkama pro vienintelius iš trijų išlikusių vartų – Kamenita Vrata, kuriuose dar ir dabar kabo stebuklingas Madonos paveikslas, kuris, kaip tiki gyventojai, ne kartą išgelbėjo miestą nuo nelaimių. Gradec centinėje Šv.Morkaus aikštėje pamatysite Kroatijos parlamento rūmus ir dar XIII a. statytą ir laikoma viena seniausių bažnyčių Zagrebe – Šv.Morkaus bažnyčią. Kaip teigia pasakojimai, šią bažnyčią pastatė venecijiečiai, atsidėkodami už vietinę statybinę medžiagą, kuri buvo vežama į Veneciją.

Vėliau iš Zagrebo vykite Budapešto link. Trumpam sustokite prie didžiausio Vengrijos ežero Balatono, kurio plotas 600 km2. Pernakvokite.

8 DIENA.     Pažintis su Vengrijos sostine Budapeštu. Gera automagistralė buvo, ar ne? 🙂 Lenkija ne už kalnų… Čia turėsite galimybę aplankyti abi miesto dalis – Budą ir Peštą, nuo Žvejų bastiono pasigrožėti Vengrijos Parlamento rūmais, aplankyti Šv.Stepono katedrą. Laisvu laiku pasivaikščiosite Vaci pėstiesiems skirta gatvele, paskanausite tradicinių vengriškų patiekalų, aplankysite Vaizduojamojo ar Modernaus meno galerijas, pasimaudysite Sečeny terminiuose baseinuose.

Visą dieną praleidę Budapešte pernakvokite ir ryte išvykite į Lietuva. Kelionė truks parą, siūlytume tarpiniame taške, Lenkijoje pernakvoti, nes palei Lietuvą tikrai rekomenduojame nerizikuoti savo ir  draugų gyvybe, mat sunkvežinių eismas labai intensyvus (prekybos keliai Europa – Rusijos centras/šiaurė), keliai prasti, o nemiegas savo daro…

Leave a Reply

Close Menu