Apie viską po truputį

Kelionė į Kroatiją ir Slovėniją

Kroatija yra Europos pietryčiuose, išsidėsčiusi prie Adrijos jūros. Didžiąją jos teritorijos dalį užima miškais apaugę kalnai bei jūra su daugybe salų. Kroatija turi 1 018 salų ir salelių.

1 DIENA.     Ryte išvykite iš Lietuvos. Keliaukite per Lenkiją. Lenkijoje pravažiuosite daug miestų ir miestelių: Augustavą, Lomžą, Varšuvą, Čenstakavą, Krokuvą; nuvažiuosite apie 650 km . Žemėlapyje šalis atrodo kaip plati lyguma. Tik pietuose, pagal Čekijos ir Slovakijos sieną, driekiasi Tatrai, Sudetai ir Beskidai.

Varšuva, turinti per tūkstantį paminklų, amžių eigoje kelis sykius buvo griaunama ir vėl klestėjo. Dabar į sostinę skverbiasi bankų ir verslo gijos iš viso pasaulio, kyla stiklu tvieskiantys dangoraižiai.

Krokuva – senoji Lenkijos sostinė; vokiečių, italų, olandų meistrų statytas miestas, vadinamas “mažąja Roma”. Čia rengiami įvairūs muzikos ir teatro festivaliai. Vėlai vakare atvykite į viešbutį Slovakijoje.

2 DIENA.     Anksti ryte išvykite į Vengriją. Vengrija – Vidurio Europos valstybė. 2000 m . minėjo 1000 metų valstybingumo metines. Nors Vengrijoje nėra nei aukštų kalnų (aukščiausia viršūnė Kekešo kalnas – 1 014 m ), nei jūros, bet ji yra viena labiausiai lankomų Europos valstybių. Turistus domina šalies kultūra, sostinė Budapeštas, gražuolis Balatonas, skanūs vynai ir, aišku, guliašas! Vengrija – viena ekonomiškai stipriausių valstybių iš postkomunistinių šalių.

Budapeštas – didžiausias Vengrijos miestas (2 mln. gyventojų). Įdomus savo istorija, statiniais, kraštovaizdžiu, karštųjų versmių maudyklėmis. Miestas pritraukia daug turistų  tiek žiemą, tiek vasarą. Budapeštas yra pramoninis šalies centras. Čia pagaminama apie 30% šalies pramonės produkcijos: autobusai “Ikarus”, elektrotechnikos įranga “Orion”, moderni medicinos įranga ir vaistai.  Budapešte savo vandenis plukdo didžiausia Vakarų Europos upė – Dunojus. Upė miestą dalija į dvi dalis: kalvotą Budą ir lygumoje išsidėsčiusį Peštą.

Iki pietų atvykite į Budapeštą. Pirmiausia aplankysite seniausią miesto dalį – Budą. Senamiestis tylus ir jaukus. Pavaikščiosite po Budos pusėje įsikūrusių Karališkųjų rūmų teritoriją. Rūmai statėsi XIII-XVIII a.; labai nukentėjo Antrojo pasaulinio karo metais. Atstatytuose rūmuose šiuo metu veikia keletas muziejų ir Nacionalinė biblioteka. Aplankysite gotikinę Dievo Motinos bažnyčią, kuri yra Šv.Trejybės aikštėje. Čiabuviai ją vadina Matjašo bažnyčia (pavadinta XV a. valdžiusio karaliaus garbei). Netoliese – Žvejų bastionas, nuo kurio atsiveria nuostabus vaizdas į Peštą.

Pasivaikščioję po karališkąją Budą, ekskursiją tęsite visai kitą įvaizdį turinčiame Pešte. Peštas – šiuolaikinis verslo, politikos, pramogų centras. Grožėsitės seniausia Pešto bažnyčia – Belvaroš; neogotikiniais Parlamento rūmais, kurie primena milžinišką gotikinę bažnyčią ( juose yra 691 kambarys).

Andrašy prospekte – Operos ir baleto teatras; gražus iš išorės, vidus tviska prabanga; sezono metu parodoma iki 90 spektaklių. Didžiausia miesto bažnyčia – Šv.Stepono katedra. Joje telpa apie 8 000 tikinčiųjų. Bažnyčioje saugoma Šv.Stepono, pirmojo Vengrijos karaliaus, ranka. Laisvalaikį siūlome praleisti mažojoje Vaci gatvelėje, kuri dažnai vadinama “mažuoju Paryžiumi” ar plaukti laivu Dunojumi.    Nakvokite viešbutyje arba siūlome persikelti per Dunojų ir vykti palei Dunojų į šiaurę į ant kalno esantį kempingą.

3 DIENA.     Anksti ryte po pusryčių išvykite į Slovėniją. Pravažiuosite didžiausią Vengrijoje ežerą – gražuolį Balatoną. Prie Radičio atsisveikinę su Balatonu, nersite į miškų, saulėgrąžų ir kukurūzų laukų platybes, išmargintas kaimų ir vienkiemių. Pravažiavę Vengrijos ir Slovėnijos pasienio punktus, vyksite į Ptuj. Pakeliui lydės graži gamta ir nepaprastai žavios gyvenvietės.

Slovėnija plotu yra tris kartus mažesnė už Lietuvą (20 256 km2). Prieš 11 metų pasitraukusi iš “6 seserų sąjungos” – Jugoslavijos, Slovėnija ir ekonominiu, ir kultūriniu požiūriu liko stipriausia šalimi.  Ptuj yra seniausias miestas Slovėnijoje, išaugęs prie senojo gintaro kelio ant Dravos upės kranto. Susipažinkite su UNESCO globojamu miestu, jo istorija ir architektūriniais paminklais: miesto rotuše, Šv. Floriano kolona, Ptuj pilimi. Pilyje veikia senovinių baldų ir etnografijos muziejus, kuriame galima pamatyti įdomias Užgavėnių kaukes. Pailsėsite terminiuose baseinuose. Laisvu laiku galėsite pasėdėti vienoje ar kitoje miestelio kavinukėje, paragauti slovėniško vyno, nes šitas kraštas garsėja savo vynu.

4 DIENA.     Ryte vykite į Kroatijos sostinę – Zagrebą. Miestas, išsidėstęs Medvednica kalno papėdėje, prie Savos upės yra padalytas į dvi dalis: žemutinį ir aukštutinį miestus. Aukštutinėje dalyje ant dviejų kalvų – Kaptol ir Gradec – istorinė miesto dalis. Į aukštutinį miestą pasikelkite funikulieriumi arba įkopkite pėstute. Praeikite pro gynybinės sienos išlikusius vartus, kur yra “stebuklingas” Šv.Mergelės Marijos paveikslas. Morkaus aikštėje – gotikinė Šv.Morkaus bažnyčia ir Parlamentas. Ant antrosios kalvos išsidėsčiusiame aukštutiniame mieste sutelktas dvasinis miesto gyvenimas. Čia stovi katedra, stipriai nukentėjusi XIX a. nuo žemės drebėjimo ir atstatyta vos prieš kelis metus. Žemutinėje Zagrebo miesto dalyje pasivaikščiokite Jelacica aikštėje. Užsukite į netoliese esantį turgų, kuriame gausybė gėrybių, suvenyrų ir kitų mielų smulkmenų.

Po pietų išvykite Adrijos jūros link. Apsigyvenkite viešbutyje ar kempinge viename iš Adrijos jūros kurortų.

5 DIENA.     Rytą rinkitės – ar likti prie jūros, ar važiuoti į Plitvicos nacionalinį parką.

Plitvice ežerai įrašyti į UNESCO saugomų gamtos paminklų sąrašą. Išvažiuokite visai dienai. Įspūdinga bus ir pati kelionė. Važiuosite pajūriu iki Senj miesto, po to kelias vingiuos aukštyn į kalnus. Čia pamatysite nuniokotus ištisus kaimus – tai konflikto tarp Kroatijos ir Jugoslavijos pasekmė, tai paskutinio šioje žemėje praūžusio karo ženklai. Plitvice nacionaliniame parke yra 16 didelių ir mažų ežerų, kurie formavosi daugelį tūkstantmečių, kol atsirado juos jungiančios kaskados, kriokliai bei požeminiai vandens tuneliai. Bendras ežerų ilgis – 8 km. Aukščio skirtumas tarp aukščiausio ir žemiausio ežero – 78 metrai. Skaidriuose ežerų vandenyse veisiasi tingūs upėtakiai, kuriems patinka lydėti paežere vaikščiojančius poilsiautojus, tikintis gauti duonos trupinių. Žuvų šerti ar gaudyti negalima. Parkas yra karstinėje vietovėje, kurioje daug įgriuvų ir olų. Parke važiuosite traukinuku, eisite pėsčiomis ežerų pakrantėmis bei plauksite laivu Koziak (Ožiuko) ežeru. Čia jūs praleisite apie 3 – 4 val.    Nakvokite ten pat kur ir praeitą naktį

6 DIENA.     Ryte vėl iškeliaukite. Tie, kurie norės, galės likti prie jūros, o mėgstantys aktyvų poilsį – važiuokite į Istrijos pusiasalį. Čia jūs pateksite į raudono, pilko ir baltojo kalkakmenio kraštą. Pirmiausia važiuokite į Poreč miestelį. Pavaikščiokite baltu kalkakmeniu grįstomis gatvelėmis. Apžiūrėkite VI a. Šv.Eufrazijaus baziliką su bizantinėmis mozaikomis ir skulptūromis. Važiuokite į Rovinj – mažą žvejų miestelį. Aplankykite Šv.Eufemijos bažnyčią, stovinčią ant kalvos, iš kur atsiveria nuostabus reginys į jūrą. Bažnyčioje saugomas sarkofagas su šventosios palaikais, kuriuos, anot legendos, VIII a. jūra atplukdė į krantą. Norintys galės paplaukioti laivu. Pakeliui į Pulą, stabtelėkite ties Limos kanalu, vadinamu “Norvegijos fjordu”. Puloje puikiausiai išsilaikę I a. amfiteatras, Cezario Augusto šventykla, “Auksiniai vartai” privers ne kartą aiktelėti.

slovenija bledas7 DIENA.     Ryte išvykkite į Slovėniją. Aplankykite Postojna urvus. Tai vienas iš gamtos stebuklų. Pirmiausia apie 2 km važiuosite atviru traukinuku įvairaus dydžio ir ilgio galerijomis, salėmis ir labirintais. (Oro temperatūra čia tiek žiemą, tiek vasarą  + 8C ). Paskui eikite pėsčiomis dar 1,5 km . Turėsite galimybę pažvelgti į Proteus anguinus žuvis, gyvenančias visiškoje tamsoje ir šaltyje. (Ekskursija po urvą truks maždaug valandą) . Netoli urvų – Predjama pilis; XVI a. pilis, pastatyta kalno šlaite; dabar čia veikia muziejus, vyksta riterių turnyrai. Pasigrožėję pilimi, vykite į Liublianą.
Slovėnijos sostinė yra išsidėsčiusi ant Liublianicos upės kranto. Miesto istorija mena ilyrų ir Romos imperijos laikus. Miestas nedidelis – 300 000 gyventojų. Apžiūrėkite miesto centrą, istorinius, architektūrinius paminklus, nusipirkite suvenyrų. Ant kalvos stovinčioje  IX a. statytoje miesto pilyje  veikia muziejus. Nedidelė miesto rotušė, o priešais – italų dailininko F.Robbos  fontanas, simbolizuojantis tris upes – Savą, Krką ir Liublianicą. Italų ir slovėnų meistrų statinys –  Šv.Mikalojaus katedra. Nuostabios naujai sukurtos katedros durys, simbolizuojančios krikščionybės kelią Slovėnijoje.

8 DIENA.     Ryte išvykite Alpių link. Važiuosite į Slovėnijoje populiarų kurortą – Bledą, įsikūrusį prie Bleisko ežero. Nuplaukite į salelę ežero vidury su mažyte Šv.Marijos bažnytėle arba aplankysite  Bledo pilį, kurioje yra muziejus ir restoranas. O gal norėsite pasėdėti ant ežero kranto ar išsimaudyti ežere (vandens temperatūra būna iki +24C ).

Po pietų išvykite link Lietuvos. Važiuokite per Karavankos Alpėse esantį ilgiausią Slovėnijoje tunelį. Toliau kelias ves per Austriją, Čekiją, Lenkiją.

Leave a Reply

Close Menu